Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.


Forum Brukarskie on

Mierzymy.plPoprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
18 Marzec 2012, 17:44
Murek oporowy z gazonów
Autor Wiadomość
brukowani 

Wiek: 41
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 14
Skąd: OlsztynWysłany: 13 Kwiecień 2011, 10:08   Murek oporowy z gazonów

Witam mam pytanie, chcemy wykonać murek oporowy z gazonów. Murek ma mieć ok 80cm, czy pod pierwszą warstwę stawiać fundament i czy zbroić całość?
 
 
K3 
z natury zły człowiekPomógł: 36 razy
Dołączył: 03 Kwi 2010
Piw: 66
Kostek: 3
Posty: 2339
Skąd: BrodnicaWysłany: 13 Kwiecień 2011, 22:35   

Wylewasz lawę szerszą o ok 10 cm niż szerokość gazonu tak by mięć pole manewru w czasie ich ustawiania( chyba że fundament będzie widoczny po zakończeniu prac wtedy trzeba dokładnie wymierzyć i zastawić sobie tylko , głębokość dobierasz odpowiednio do terenu i podłoża ( glina , piach itp.) oraz tego czy nie będą narażone na podmywanie . Jeśli jest duże nachylenie terenu trzeba dąć spory fundament ze zbrojeniem. My najgłębszy jaki dawaliśmy miał ok 1,7m ( z czego ok 70m wystawał nad ziemię i na te 70cm napierała ziemia ) . Ty musisz sam zdecydować jaki dobrać , lecz w większości przypadków dawaliśmy zbrojenia (waga gazonów +wypełnienie ich ziemią sprawiają że sa to chyba jedne z najcięższych typów ogrodzeń) głębokość ok 20-25 cm ( wysokość muru z gazonów nie przekraczała 1,4-1,6 m) i nie były to mury oporowe lecz tylko ogrodzenie. Przy wylewaniu fundamentu trzeba bardzo dokładnie ustawić poziom , gdyż znacznie ułatwia to późniejszą pracę ( gdy teren ?biegł? lekko górki też poziom tylko wtedy schodkowo całość się wykonuje) , donice które w jakiś sposób odbiegały od założonego pionu ( bujały się , miały przechył na którąś ze stron) regulowaliśmy bardzo mocna podsypką.
Jeden raz wykonywaliśmy ogrodzenie które z jednej strony miało ok 1,8 a z drugiej przeszło 2,5 m ( różnica w wyrskości drogi do posesji) wtedy też w czasie wylewania fundamentu , wbetonowaliśmy słupki na cała wysokość ściany . Odległości były tak obliczone że pasowały pomiędzy donice ( kładzie się je naprzemiennie ) a w czasie wznoszenia dospawywane były odboje/kotwy do ścianek gazonów tak by wzmocnić i usztywnić całą konstrukcję .
Ty masz wysokość 80 cm , lecz czy do tej wysokości też będzie napierała ziemia ?
_________________
RZUŁF ZY THUŻEM LERZOM NAT ŻEKOM.
 
 
brukowani 

Wiek: 41
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 14
Skąd: OlsztynWysłany: 14 Kwiecień 2011, 08:18   

Murek będzie miał ok 80cm, ale jeśli gazony mają 25 cm to będzie musiał mieć 100. praktycznie na wysokości 80 cm będzie napierała ziemia, na górze ułożony będzie 40m2 kostki więc to napewno zwiększy siłę napierania. Ma to być ogródek piwny więc ludzie też tam często będą siedzieć.
 
 
K3 
z natury zły człowiekPomógł: 36 razy
Dołączył: 03 Kwi 2010
Piw: 66
Kostek: 3
Posty: 2339
Skąd: BrodnicaWysłany: 17 Kwiecień 2011, 22:52   

Sprawa nie ciekawa z tego względu ,że gazony sa nakładane na siebie i trzyma je tylko ich własny ciężar oraz wypełnienie ich ziemią a nie posiadają żadnych zamków/wypustek łączących ich z dolnymi rzędami donic. Z tej sytuacji odpada ustawienie ich bez jakiegokolwiek wzmocnienia jako ściany oporowej .Najprawdopodobniej wytrzymały by napór samej luźnej ziemni ( wypełnione) ale wibrowania już nie i by się rozsunęły nie mówiąc o kostce na samej górze . Gazony sa produkowane przede wszystkim jako donice dla kwiatów , krzewów albo jako elementy do płotów lub ścian dźwiękochłonnych chodź czasami w folderach można przeczytać że także do ścian oporowych , chodź wątpię by jakikolwiek producent dał za taką ścianę odpowiedzialność ? do ogródka na wysokość 2 gazonów owszem można użyć ale nie do takiego miejsca gdzie cały czas przebywają ludzie i do wysokości 1 m. Do ścian oporowych sa specjalne systemy donic (podobnych do gazonów) ale układa się je schodkowo i do tego mają ?zamki? oraz ziemia napierająca na nie jest przedzielana geowłókniną . Do głowy przychodzą mi 3 rozwiązania , każde wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami ale myślę że to musi być wliczone w zabezpieczenie tej pracy skoro mają tam przebywać cały czas ludzie.
Pierwsze to wylanie ławy grubości ok. 15-20 cm na szerokość gazonów ( różne sa wymiary ale pewnie masz 40 cm ) + na szerokość bloczka fundamentowego( dobrze by było poszerzyć fundament w stronę bloczków lub go pogłębić pod bloczkami tak jak sa konstruowane ściany oporowe typu T / L gdzie ziemia napierająca na ścianę sama ja wzmacnia poprzez nacisk na ławe) i postawienie tuż za gazonami normalnego muru oporowego z murowanych bloczków a gazony posłużyły by jako maskowanie oraz wzmocnienie tego muru. Szczelinę pomiędzy bloczkami a gazonami ( po wypełnieniu gazonów ) zalał byś zaprawą murarską tak by ciężar ziemni i kostki nie był wyłącznie oporowany przez bloczki ale także przez gazony , a po drugie w czasie układania kostki podsypka by nie wpadała w tą szczelinę .Mur z bloczków byłby niższy od gazonów o wysokość kostki z podsypka.
Drugie rozwiązanie jest podobne do pierwszego lecz zamiast bloczków masz wylaną ścianę oporowa z betonu. Tu też dobrze było by poszerzyć lawę w stronę ziemni by uzyskać kształt T . W pierwszym jak i 2 rozwiązani można pominąć donice a sam mur obłożyć np. płytkami ale wtedy trzeb na pewno zwiększyć lawę w stronę ziemni gdyż pozbawimy mur podpory oraz ?balastu? ze strony gazonów.
Trzeci sposób jest podobny do tego który my stosowaliśmy z rurkami , mianowicie w czasie wylewania ławy pod gazony ( 40 cm ) poszerzasz ławę o 20-30 cm i wtapiasz w nią słupki na wysokość muru minus wysokość jednej donicy( dobrze jest przedtem ustawić na ? sucho ? kilka gazonów i złapać wymiar taki by słupki nie wychodziły na łączeniach donic) . W czasie ustawiania poszczególnych rzędów donic nacinasz kątówką szczelinę w gazonie tak by przeszedł przez nią pręt 10 mm do którego przyspawany jest płaskownik (nazwijmy to kotwą) . Kotwę wkładasz od środka wtedy gdy ustawisz następny rząd donic nad tymi gdzie wyciąłeś rowek. Płaskownik opiera się i o dolna donice i górną a ty spawasz go do rurki ( długość pręta nie musi być idealne gdyż spawy sa do boku rurki na przemiennie lewa / prawa strona) . Jutro wkleję zdjęcia i pokaże jak to miej więcej wygląda na gotowym murze , nie oporowym lecz dość wysokim na skarpie dlatego tez tam tak zrobiliśmy.
Przy każdym rozwiązaniu dobrze by było po ustawieniu 1 rzędu zaląc dno donicy chodź 5 cm warstwą betonu by związała z ławą i nie pozwoliła by na ruchy gazonów .
Jeśli nie zdecydujesz się na żaden z tych sposobów i będziesz robił z samych donic to dobrze by było dąć co jakiś czas w miejsce łączeń poszczególnych rzędów ?złączkę? wykonaną z 2 nawierconych płaskowników które skręcał byś od środka i od wewnątrz śrubami przechodzącymi przez nacięcia donic , całe rzędy powinny wytrzymać gdyż boki donic sa przeważnie falowane i dobrze się klinują ale problem polega na stabilnym polaczeniu poszczególnych rzędów.
To chyba tyle , nie wiem czy to Ci się na coś przyda ale naprawdę myślę że trzeba dobrze to wykonać , szczególnie w takim miejscu jak pub/kawiarnia gdzie przewija się masa ludzi , z drugiej strony jest tez kwestia finansowa która podniesie znacząco wykonanie takiej usługi ale bezpieczeństwo ludzi którzy będą przebywać w tym lokalu powinno być chyba na pierwszym miejscu.
_________________
RZUŁF ZY THUŻEM LERZOM NAT ŻEKOM.
 
 
brukowani 

Wiek: 41
Dołączył: 21 Cze 2010
Posty: 14
Skąd: OlsztynWysłany: 19 Kwiecień 2011, 18:41   

Dzięki za pomoc, inwestor zdecydował się jednak na inne rozwiązanie... za drogo dla niego :)
 
 
vikat 

Dołączył: 22 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: katowiceWysłany: 22 Kwiecień 2011, 18:14   

To może ja sie podepnę pod temat.
Mam do umocnienia skarpę na działce. Wysokość skarpy to ok 1.5m a długość 6m (po bokach mam sąsiadów).Ziemia gliniasta.
Doradźcie co zrobić: czy zrobić umocnienie z płyt ażurowych i zasiać tam trawę ewentualnie posadzić jakieś rośliny umacniające teren, czy bawić się w ułożenie gazonów schodkowo.

Nie ukrywam, że chciałbym to zrobić sam - czyli wylewanie ławy fundamentowej odpada, poza tym nie chciałbym się bawić w pozwolenia na budowę muru oporowego.
Z ułożeniem płyt ażurowych pod kątem nawet 60 stopni nie powinno być problemu. Nie będzie to może estetycznie, ale to jest koniec działki i na górze byłby płotek, żeby dziecko nie spadło ze skarpy.

Niestety jestem ograniczony pieniędzmi i wiem, że ażury wyjdą taniej (nawet z podsypką i ewentualnie geowłókniną).
Natomiast czy da się ułożyć z gazonów murek schodkowy tak, żeby uniknąć lania betonu.

Za każdą podpowiedź będę bardzo wdzięczny
 
 
K3 
z natury zły człowiekPomógł: 36 razy
Dołączył: 03 Kwi 2010
Piw: 66
Kostek: 3
Posty: 2339
Skąd: BrodnicaWysłany: 22 Kwiecień 2011, 21:37   

Bedzie to robione na granicy działki ?
_________________
RZUŁF ZY THUŻEM LERZOM NAT ŻEKOM.
 
 
vikat 

Dołączył: 22 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: katowiceWysłany: 26 Kwiecień 2011, 13:15   

Tak.
Chciałem skarpę przesunąc o ok 0.5m od granicy działki, żeby nie było problemów
 
 
error Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 16 Lut 2011
Piw: 10
Posty: 503
Skąd: Cz-waWysłany: 15 Kwiecień 2012, 19:42   

To Ja podobne sie pod temat.

Chce wykonac murek oporowy do tarasu, wysokosc w najwyzszym miejscu 1.5

Co polecacie ?

Chodzi mi o coś takiego np.

http://www.fotosik.pl/pok...2c972b0ec8.html

Ma to fajnie wygladać więc czekam na pomysly
Ostatnio zmieniony przez error 15 Kwiecień 2012, 20:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pablolp 
Z Grodu GryfaPomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 100
Skąd: SzczecinWysłany: 15 Kwiecień 2012, 21:35   

najbezpieczniej było by zrobić murek z bloczków betonowych a potem obłożyć go czymś (granit, kostka, gazon)
ale można zrobić np. z takiej kostki murek okalający taras
http://www.youtube.com/embed/_PORTiU7f3o
_________________
"Dupa nie karabin, nie strzela do celu. Nasrałeś na deskę, wytrzyj przyjacielu."
 
 
 
układatorrr 
techla,co zarobi to przechla

Firma: techla
Wiek: 34
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 5
Skąd: podlasieWysłany: 12 Marzec 2014, 17:33   

Witam.Odświerzam kotleta aby nie zakładać nowego tematu.Z tematem się zapoznałem i moje pytanie brzmi: jaką cenę zaproponować inwestorowi za murek o wysokości około metra na ławie lekko zbrojonej i ile liczyć sobie ogólnie za ustawianie gazonów.Parę lat jestem na rynku ale akurat tego diabelstwa nie miałem jeszcze okazji ustawiać
 
 
piotrekck89 Firma: Dekor Bruk
Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 28 Sty 2012
Piw: 16
Posty: 807
Skąd: KielceWysłany: 12 Marzec 2014, 21:27   

Nie rozumiem czemu wszyscy dążą do ustalenia na wszystko ceny z metra. Jeśli nie wiem jak coś policzyć to przeliczam ile mi to zajmie czasu i ilu ludzi będę do tego potrzebował. Sumuję wynagrodzenie godzinowe pracowników oraz swoją średnią stawkę godzinową i wychodzi mi kwota za robotę którą potem można podzielić na metry i wyjdzie nam stawka za metr lub też powiedzieć cenę od całości.
_________________
www.dekorbruk.pl
www.facebook.pl/dekorbruk
 
 
 
siekla Firma: Transkop
Pomógł: 15 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Sie 2012
Piw: 80
Posty: 1859
Skąd: BytomWysłany: 12 Marzec 2014, 22:40   

piotrekck89 napisał/a:
Jeśli nie wiem jak coś policzyć to przeliczam ile mi to zajmie czasu i ilu ludzi będę do tego potrzebował


Cytat:
Parę lat jestem na rynku ale akurat tego diabelstwa nie miałem jeszcze okazji ustawiać


Teoretycznie tak, tylko skąd on ma wiedzieć ile mu to zajmie jak tego nie robił
_________________
Maszynowe układanie kostki brukowej - Sieci kanalizacyjne i wodociągowe - Usługi sprzętem budowlanym - Nawierzchnie trawiaste
www.transkop-bytom.pl
https://www.facebook.com/transkop.bytom
 
 
piotrekck89 Firma: Dekor Bruk
Pomógł: 2 razy
Wiek: 29
Dołączył: 28 Sty 2012
Piw: 16
Posty: 807
Skąd: KielceWysłany: 15 Marzec 2014, 10:17   

Wyobraźnia :566: Trzeba dodać ewentualnie parę godzin dodatkowo i tyle. Jak robota się przedłuży to na przyszłość będzie wiedział ile zawołać
_________________
www.dekorbruk.pl
www.facebook.pl/dekorbruk
 
 
 
ArturM 

Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 5
Skąd: WrocławWysłany: 23 Maj 2017, 17:18   

A jakiego producenta nabyć ściany oporowe ? Bo podjerzewam, że jakość u różnych może być odmienna. Jakie Wy macie i polecacie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Murek oporowy pod ogrodzenie
zybert Inne 7 18 Marzec 2012, 07:57
zybert
Brak nowych postów Murek z łupka
Sun Garden Prywatne posesje i ogródki 0 4 Sierpień 2017, 18:59
Sun Garden
Brak nowych postów Murek zaporowy 60-70cm
Z czego najlepiej wykonać?
kusztyk Tradycyjne rozmowy na temat brukarstwa 6 9 Maj 2011, 20:31
gardener
Brak nowych postów ile liczyc za murek z granitu?
brukarz123 Granit 18 1 Wrzesień 2017, 10:03
Asia
Brak nowych postów Murek 0,5 z kostki granitowej - Legionowo
enickman Poszukuję wykonawcy 0 29 Maj 2014, 18:21
enickman
niwelatoryBruk-TechBrukmastersKGBruk

Korzystanie ze strony oznacza akceptacje regulaminu.
Administracja forum nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc oraz materialy zamieszczane przez uzytkownikow.
Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum zabronione!
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


Linki Sponsorowane

mierzymy.pl


PARTNERZY

Kesler.pl

Brukarze.pl